Usługi osuszania prowadzimy w całej Polsce.

Telefon Alarmowy +48 530 610 610

Jak zlikwidować grzyb w budynku?

Opublikowano w Aktualności CONDENSA

Pleśń w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych to nie lada problem dla jego mieszkańców. Pleśń w domu może powodować choroby i złe samopoczucie. Pierwszym krokiem, który należy podjąć celem odgrzybienia mieszkania jest identyfikacja przyczyny powstania pleśni.

Po jej likwidacji kolejnym krokiem powinno być usuwanie pleśni ze ścian oraz osuszanie budynku. W walce z pleśnią i grzybami nieocenione jest ozonowanie mieszkania za pomocą generatora ozonu.

Usuwanie przyczyn powstawania pleśni w pomieszczeniach

Jak zostało wcześniej wspomniane odgrzybianie mieszkań należy zacząć od poznania przyczyn powstania pleśni. Trzeba sprawdzić czy ściany zewnętrzne, na których pojawiła się pleśń są wystarczająco ocieplone, czy nie są zalewane od góry lub nie podciągają wilgoci. Kluczowa jest też sprawna wentylacja pomieszczeń. Następnie należy przeprowadzić osuszanie budynku. Jeżeli powyższe czynniki sprzyjające rozwojowi pleśni nadal są obecna, żadne zabiegi mające na celu trwałe odgrzybienie mieszkania nie przyniosą oczekiwanego efektu.

Usuwanie pleśni ze ścian

Jeżeli pokryta pleśnią ściana nie jest uszkodzona należy jej skupiska usunąć zmoczoną w wodzie szczotką o sztywnym włosiu. Jeżeli natomiast farba łuszczy się w okolicach pokrytych pleśnią trzeba bezwzględnie ją zerwać. Oczyszczone miejsca oraz przestrzeń około 50 centymetrów dookoła należy pomalować preparatem do odgrzybiania. Pamiętajmy, że są to środki chemiczne o agresywnym działaniu. Należy zachować szczególne środki ostrożności. Warto rozważyć zlecenie tego etapy odgrzybiania mieszkania wyspecjalizowanej firmie, która pracuje na dużo skuteczniejszych preparatach niż te dostępne w tradycyjnych sklepach.

Trudniejsze jest zidentyfikowanie pleśni i grzybów jeśli wykwity nie są widoczne, a jedynie w pomieszczeniu wyczuwalny jest zapach pleśni. Zdarza się, że pleśń potrafi ukryć się pod tapetami. W takim przypadku w odgrzybianym mieszkaniu trzeba zidentyfikować miejsca, gdzie tapeta odchodzi od ściany. To wskazuje, że najprawdopodobniej pod spodem może być pleśń. W takim przypadku najpierw należy usunąć niewielki fragment tapety i sprawdzić, co jest pod spodem. Jeśli ukrywa się tam pleśń to trzeba zrywać tapetę fragment po fragmencie, aż odsłoni się cały zapleśniały obszar. Należy mechaniczne usunięcie pleśń z tynku i pomalować to miejsce preparatem do odgrzybiania.

Ozonowanie mieszkania

Ozon jest wydzielany naturalnie w przyrodzie na przykład podczas burzy. Ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Przy zastosowaniu generatora ozonu możemy uzyskać ozon o dużym stężeniu, który napotykając na rozmaite zanieczyszczenia, bakterie i grzyby unoszące się w powietrzu łączy się z nimi powodując ich utlenienie. Pozostały po procesie ozon rozpada się samoczynnie z powrotem do tlenu. Urządzenia do ozonowania są powszechne przy czyszczeniu klimatyzacji w pomieszczeniach czy samochodach. Od jakiegoś czasu wykorzystuje się generatory ozonu o dużej mocy do ozonowania mieszkań. Dają one bardzo dobre rezultaty przy oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach. Jeśli są stosowane pod okiem fachowców dysponujących profesjonalnymi urządzeniami do ozonowania to ozonowanie mieszkania jest bezpieczne. Grzyb i pleśń na ścianach jest równoznaczna z ich obecnością również w wdychanym powietrzu. Dlatego po gruntownym odgrzybianiu pomieszczeń zaleca się ozonowanie całego mieszkania.

Co więcej ozonowanie pomieszczeń poprawia komfort życia osób uczulonych na kurz oraz inne alergeny. Ponadto jest doskonałą metodą na odświeżanie i odkażenie domu, szczególnie jeśli przebywają w nim zwierzęta. Zabieg oczyszczania powietrza za pomocą urządzenia do ozonowania daje natychmiastowy i odczuwalny efekt.

Tags: usówanie plaśni i grzybów ozonowanie budynków jak zlikwidować grzyb z budynku